ana menü
Anasayfa
Güncel
Konular
Aile Kadın
Sesli Bilgi
Oku Dinle
Döküman
Download
Sayfalar
Dini Sözlük
Namaz Sureleri
Hadis Bahçesi
Dualar Pınarı
Masaüstleri
Uydudan Kıble
Sorduklarınız
Sitede Arama
Bizimle irtibat
Siteyi Önerme
Konuk Defteri
spacer
çocuk bahçesi
Müslüman Çocuk
Elif-ba Öğren
Sûreler Tâlimi
Çizgi Filmler
Harika Çocuklar
Ufkumu Aydınlat
Hikaye ve Masal
Tarih Sayfaları
Çocuk Radyosu
Nasreddin Hoca
Hacivat Karagöz
Fıkra Dünyası
Bilmeceler
Tekerlemeler
Çeşitli Maniler
Yanıltmacalar
Cinas - Telmih
Oyun Parkı
Yapbozlar
Flash Boyama
Dosya Çantam
Çocuk Defteri
spacer
mesane ve ayakta idrar

Mesane ve Ayakta İdrar

İdrar kesesi denilen mesane, böbreklerde kandan süzülen idrarın toplandığı torba şeklindeki bir uzvumuzdur. Mesanenin arka kısmında, böbrekten idrarı getiren kanalların açıldığı bir çift deliğin haricinde, ön orta kısmında idrarın dışarı atıldığı, diğer bir delik vardır. Bu üç deliğin meydana getirdiği üçgen şeklindeki saha, mesanenin arkaya ve aşağıya bakan yüzüdür. Bu yüz çoğunlukla gençlerde düz veya hafif çukur olup, yaşlandıkça çukurluk artar.

Mesane genişleyip daralabilen elastiki bir yapıya sahiptir. Esnekliğini kaybetmeyen normal mesane ortalama 350- 500 ml. idrar alabilir. Mesane boş iken iç yüzünde bol miktarda kıvrıntılar bulunur. İdrarla dolup gerilince, iç yüzündeki örtü epitel hücreleri ile dışındaki bağ dokusu ve kas tabakası genişler.

Eğer mesane sık sık ve uzun süre idrarla dolu kalırsa, elastikiyeti ve tonusu (istirahattaki gerginlik hali) zamanla azalır hatta kaybolabilir.

İdrar boşaltılmasında idrarın kendi ağırlığı rol oynadığı gibi mesane duvarının kasılma gücü, tonusu ve elastikiyeti önemli unsurlardandır.

Yaşlılıkta, tonus ve elastikiye tin azalması ayrıca ayakta bevletme neticesinde idrar boşaltımı zorlaşıp daha uzun sürmekte hem de mesanenin arka kısmında devamlı bir miktar idrar kalmaktadır. Bu idrar birikintisi ise çeşitli mikroorganizmaların çoğalmasına müsait bir zemin hazırlamaktadır. Halbuki idrar oturularak yapılırsa mesanenin daha iyi boşalması, sağlanır bu tür idrar birikintileri de azaltılır. Kalan idrar birikintisiyle sürekli temas halinde olan mesane içi hücrelerinde yıpranma ve dejenere olma diğer bölgelere nazaran çok daha fazladır. Sürekli tahribat ise ileri safhalarda ciddi neticeler doğurabilir. Ayrıca idrar mesanede belli bir süre kaldığında, idrarın yapısında bulunan kalsiyum (Ca++), fosfat (PO-34) ve diğer bileşikler bir çökelek meydana getirerek mesane taşları oluşturabilirler. Eğer bu kalma süresi çok uzarsa ve iltihabı bir hadise mevcutsa çökelme daha da artar. Bu sebeb ten taş teşekkülüne meyilli şahıslara bol su içmesi tavsiye edilir. Böylece idrarın yoğunluğu azaltılır. Sık idrara çıkılarak da taş meydana gelmesi engellenir.

Normal idrar yollarında enfeksiyon amillerinin barınmasına idrar akımı mani olur. Fakat idrar atılmasında herhangi bir güçlük ve duraklama akımı engellediğinde böbrek kanalı (üreter) mesane ve bilhassa prostatda enfeksiyon amillerinin yerleşmesi kolaylaşır. Neticede muhtelif hastalıklar husule gelir.

Bu hastalıklardan biri olan akut (ani) prostat iltihabının tedavisinde ise gerekli antibiyotiklerin alınması yanında bilhassa oturarak idrar yapma tavsiye edilir.

Neticede, oturarak idrar yapma ve mesanenin dolmadan boşaltılması hastalıkların önlenmesinde ehemmiyet arzettiği gibi, hastalık halinde bol su içmekle idrarı seyreltmek ve idrar akımını arttırarak mikroorganizmaların çoğalmasını ve böylece hastalıkların meydana gelmesini engeller.

Ne gariptir ki dünyamızca asırlarca önce bilinen bir kısım yüksek hakikatlara neden sonra yeniden muttali oluyoruz..?Ahmet Tekin

spacer
açiklamali bölümler
Açıklamalı Bölümler
spacer
gorsel multimedia
Nasihat Öğütler
Namaz Dersleri
Pratik Elif-ba
Kolay Elif-ba
Kur'an Dersleri
Takipli Kur'an
Evliya Filmleri
Dini Sohbetler
Dini Menkıbeler
İlahi Kasideler
spacer
sesli multimedia
Tefsir Dersleri
Riyazus Salihin
Tam İlmihal Sesli
Mektubat Rabbani
Sesli İslam Tarihi
Peygamberimiz
Evliya Hayatları
Nasihatler
Bahri Kasideler
İlahi Kasideler
Sesli Sohbetler
Seslendirmeler
Ezan-ı Şerifler
İslami Şiirler
Tarih Serisi
Mehter Marşları
Telefon Zilleri
spacer