ana menü
Anasayfa
Güncel
Konular
Aile Kadın
Sesli Bilgi
Oku Dinle
Döküman
Download
Sayfalar
Dini Sözlük
Namaz Sureleri
Hadis Bahçesi
Dualar Pınarı
Masaüstleri
Uydudan Kıble
Sorduklarınız
Sitede Arama
Bizimle irtibat
Siteyi Önerme
Konuk Defteri
spacer
çocuk bahçesi
Müslüman Çocuk
Elif-ba Öğren
Sûreler Tâlimi
Çizgi Filmler
Harika Çocuklar
Ufkumu Aydınlat
Hikaye ve Masal
Tarih Sayfaları
Çocuk Radyosu
Nasreddin Hoca
Hacivat Karagöz
Fıkra Dünyası
Bilmeceler
Tekerlemeler
Çeşitli Maniler
Yanıltmacalar
Cinas - Telmih
Oyun Parkı
Yapbozlar
Flash Boyama
Dosya Çantam
Çocuk Defteri
spacer
temel din bilgileri
İman Nedir İslam Nedir İbadet Nedir
Başlıca İbadetler Efal-i Mükellefin 32 Farz Nedir
Peygamberler Melekler Ahiret Hayatı

Başlıca İbadetler

Bir önceki konuda anlatılan, hayatın tamamını kuşatan ibadet anlayışından başka, bir de zamanı, yeri, yapılış tarzı ve miktarı dinimizce belirlenmiş özel ibadetler vardır. Dinimizin temel esasları olan ibadetlerimiz şunlardır: namaz, oruç, hac, zekât. Bunları yapılma şekli yönünden kendi içinde üç gruba ayırabiliriz: Bedenle yapılanlar (namaz, oruç), malla yapılanlar (zekât) ve hem beden hem malla yapılanlar (hac).

Namaz
Namaz, akıllı ve ergenlik çağına gelmiş her Müslümanın yerine getirmek zorunda olduğu, belirli şartları, vakitleri ve şekilleri olan farz bir ibadettir. Su bulunmadığında teyemmüm yaparak, hasta olunduğunda oturarak ya da yatarak namaz kılınması emredilmiştir. Namazın vaktinde kılınması Allah'ın en sevdiği davranışlar arasındadır. Namaz, müminin ruhunu ve gönlünü Allah'a açması, O'ndan rahmet ve bereket dilemesi, O'na olan derin saygısını ifade etmesi, O'nun yüceliği karşısında kendi acizliğini itiraf edip boyun eğdiğini göstermesidir.

Oruç
Ramazan ayı boyunca oruç tutmak İslâm'ın beş esasından biridir. Oruç, bedenle yapılan ibadetlerdendir. Oruç tutmak "tan yerinin ağarmasından gün batımına kadar Allah rızası için ibadet maksadıyla yemek içmek gibi davranışlardan uzak durmak" demektir. Oruç, ergenlik çağına gelmiş ve akıl sağlığı yerinde olan her Müslümanın sorumlu olduğu bir ibadettir. Allah rızası için tutulan oruç, birçok bireysel ve toplumsal faydayı da beraberinde getirerek her sene ramazan ayında Müslümanların misafiri olur.

Zekât
Zekât, İslâm dininin beş esasından biridir. Sahip olunan mallardan bir miktarının, Kur'an-ı Kerim'de belirtilen kimselere, şartlarına uygun olarak, Allah rızası için verilmesi demektir. Zekât vermek, gerekli şartları taşıyanlara farzdır. Zekât vermek, Kur'an'da pek çok yerde namaz kılmakla birlikte anılmıştır. Bu da zekâtın, Müslümanın hayatında dinin direği sayılan namaz kadar önemli olduğuna işaret eder.

Hac
İslâm dininin beş esasından biri olan hac, Kâbe'yi ve etrafındaki kutsal mekânları, yılın belirli zamanında usulüne uygun olarak ziyaret etmek anlamına gelmektedir. Gerekli şartları taşıyan her Müslümanın ömründe bir defa haccetmesi farzdır.

Sadaka
Sadaka, kişinin sırf Allah rızası için, muhtaç kimselere malından zekât dışında bir kısmını vermesi ve başkalarına iyilik yapmasıdır. Sadaka kavramı, Allah'ın hoşnutluğunu kazanmak amacıyla yapılan her türlü maddî harcamayı ve manevî fedakârlığı ifade eder. Bu sebeple sadaka, zekâttan daha geniş kapsamlıdır. Sadaka vermek, çok büyük bir sevaptır. Sadaka, Müslümanların hayır yollarında birleşip kaynaşmalarını sağlayan manevî güç kaynağıdır. Peygamberimiz (aleyhisselam) müminlerden sadaka vermelerini isteyince sahabeden sadaka vermeye gücü yetmeyenler, Medine çarşısında su satıp kazandıklarıyla aldıkları hurmaların bir kısmını fakirlere ve yoksullara vererek sadaka sevabına ulaşmaya çalışmışlardı. Aynı zamanda Peygamberimizin (aleyhisselam) "Veren el, alan elden üstündür." demesi, Müslümanları "veren el" olmaya, helâl yoldan çalışıp kazanmaya ve bunu başkalarıyla paylaşmaya doğru harekete geçirmiştir.

Amel-i Salih
Amel-i salih, Kur'an'da iman etmekle birlikte sıkça kullanılan bir ifadedir. Amel-i salih (salih amel), "iyi ya da barışık davranış" demektir. İmana uygun ve onunla uyumlu her türlü doğru davranış, salih amel sınıfına girer. Salih amel, hiç kimseden herhangi bir karşılık beklemeksizin sadece Allah'ın hoşnutluğunu kazanmak için yapılır. İnsanlar ve bütün varlıklar için yararlı olan her iş, Allah'ı hoşnut eder. Namaz kılmak salih amel olduğu gibi, birisine güler yüz göstermek, ihtiyacı olan insanlara yardım etmek, iyiliği özendirmek, kötülüğe engel olmak, selam vermek, bir hayvanı doyurup ona su vermek, hatta yoldaki zarar verebilecek bir taşı kenara atıvermek de Allah'ın rızasını kazanmak için yapıldığından dinimiz tarafından salih amel sayılır. Bu açıdan davranışların inanca uygun olması gerekir. İman davranışları, davranışlar da inançları etkiler. İman, davranışlarla açığa çıkar, davranışların güzelleşmesine sebep olur. Yapılan her güzel iş, imanın meyveleri olarak hayat bulur.

spacer
açiklamali bölümler
Açıklamalı Bölümler
spacer
gorsel multimedia
Nasihat Öğütler
Namaz Dersleri
Pratik Elif-ba
Kolay Elif-ba
Kur'an Dersleri
Takipli Kur'an
Evliya Filmleri
Dini Sohbetler
Dini Menkıbeler
İlahi Kasideler
spacer
sesli multimedia
Tefsir Dersleri
Riyazus Salihin
Tam İlmihal Sesli
Mektubat Rabbani
Sesli İslam Tarihi
Peygamberimiz
Evliya Hayatları
Nasihatler
Bahri Kasideler
İlahi Kasideler
Sesli Sohbetler
Seslendirmeler
Ezan-ı Şerifler
İslami Şiirler
Tarih Serisi
Mehter Marşları
Telefon Zilleri
spacer